Peelingi medyczne

Co to są Peelingi medyczne?

- Są to zabiegi eksfoliacji dzięki którym dochodzi do złuszczania naskórka na różnych poziomach w zależności od rodzaju preparatu (kwasu) i intensywności zabiegu, który jest dostosowany do stanu skóry.

Jak działają peelingi medyczne?

- Peelingi medyczne mają bardzo korzystne działanie na skórę właściwą w każdym wieku, prowadzą do zwiększenia jej grubości bez wywoływania stanu zapalnego. Równolegle obserwuje się zwiększoną produkcję włókien kolagenu, co prowadzi do zatrzymania wody w głębi skóry, spłycenia zmarszczek, a także poprawy wyglądu skóry na długi czas. Reguluje skórę i ściąga pory nastolatkom, pomaga zachować gładką i promienną cerę dwudziestolatkom, po trzydziestce poprawia odcień i ujednolica kolor skóry oraz pozwala na ekspresową odnowę skóry dojrzałej.

O jakiej porze roku najlepiej korzystać z tego zabiegu?

- Z uwagi na konieczność unikania promieniowania UV przez 4 tygodnie po peelingu medycznym wiosna i jesień to najlepsze pory roku na przeprowadzenie zabiegu.

Jak przygotować się do peelingu medycznego?

- Na tydzień przed peelingiem nie należy stosować depilacji, elektrolizy, woskowania, ścierających gąbek, dermabrazji, retinoidów i preparatów drażniących skórę, mężczyźni nie powinni się golić w dniu zabiegu.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

- świeża opalenizna, ekspozycja skóry na promieniowanie UV, alergie skórne, aktywne infekcje skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), skłonność do powstawania bliznowców, liczne znamiona melanocytowe, liczne teleangiektazje (względnie, zależne od zastosowania preparatu), skóra podrażniona, uszkodzona (nadżerki, przeczosy, otarcia), ciężkie postacie trądziku (liczne krosty, torbiele ropne) - wymagające wcześniejszej terapii farmakologicznej, wysoki fototyp, stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy (do kilku m-cy), doustna terapia pochodnymi witaminy A - wymagana co najmniej półroczna przerwa; stan po krioterapii (do 6 miesięcy), ciąża, karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce), choroby psychiczne, Cosmelan, Retinol.

Jakimi kwasami można wykonać peelingi medyczne?

Kwas medyczny musi być dostosowany do aktualnego stanu skóry.

Kwas azelainowy stosuje się na trudne do wyleczenia schorzenia skóry: problemy skóry trądzikowej, naczyniowej, atopowej, z przebarwieniami po trądziku, opryszczce, oparzeniach, skóry skłonnej do rumienia, trądziku różowatego, łuszczycowej oraz ze skłonnością do zapalenia mieszków włosowych. Działa przeciwbakteryjnie, zapobiega powstawaniu zaskórników i przebarwień. Może być stosowany przez cały rok w ilości od 4-6 zabiegów co około dwa tygodnie. Zabieg powinien być poprzedzony mikrodermabrazją diamentową lub peelingiem kawitacyjnym, ponieważ dzięki temu aplikowane substancje są jeszcze lepiej wchłaniane przez skórę właściwą. Po zastosowaniu kwasu azelainowego czasem może pojawić się rumień, świąd, pieczenie, złuszczanie skóry.

Kwas migdałowy polecany jest osobom o skórze wrażliwej, w przypadku której działanie innych kwasów (np. glikolowego) może być zbyt silne. Peeling kwasem migdałowym znajduje zastosowanie przede wszystkim jako zabieg rozjaśniający i likwidujący bakteryjne stany zapalne skóry, zwłaszcza trądzik i blizny. Polecany w przypadku przebarwień skóry: piegi, przebarwienia posłoneczne, melasma (przebarwienia u kobiet po 30 roku życia związane głównie z menopauzą, ciążą, antykoncepcją hormonalną, chorobami wątroby)

Kwas glikolowy w stężeniach do 15% ma bardzo efektywne działanie nawilżające, niewidoczne dla oka działanie złuszczające na powierzchowną warstwę rogową naskórka oraz wspomaga odnowę i regenerację skóry właściwej. Wyższe stężenia (20%-35%) oprócz działania nawilżającego i oczyszczającego skórę (np. trądzikową) daje efekt powierzchniowego peelingu. Wysokie stężenia (50%-70%) złuszczają naskórek i silnie pobudzają procesy regeneracje w skórze właściwej. Polecany jest w usuwaniu przebarwień, redukcji zmarszczek, spłyceniu blizn, leczeniu melasmy.